Pohjois-Suomen Eläinsairaala - Eläinlääkäri Oulussa
Avoinna 24/7!
Saapuminen ja pysäköinti
Sairaalan edessä on paljon ilmaisia parkkipaikkoja. Tarpeen tulleen kovilla pakkasilla yön yli sairaalalla oleville asiakkaille voimme tarjota myös auton lämmityksen.
Sairaalalle pääsee myös julkisilla. Lähin bussipysäkkiä on sairaalan edessä tiellä Limingantie. Reitit 50, 52 ja 52K pysähtyvät lähimmälle pysäkille.
Kulku tiloihimme ei ole ikävä kyllä esteetön.
Aukioloajat
-
MaanantaiAvoinna 24 h
-
TiistaiAvoinna 24 h
-
KeskiviikkoAvoinna 24 h
-
TorstaiAvoinna 24 h
-
PerjantaiAvoinna 24 h
-
LauantaiAvoinna 24 h
-
SunnuntaiAvoinna 24 h
Asiakkaiden arvostelut
Sari Koski
4
Tulin tutustuneeksi Pohjois-Suomen Eläinsairaalaan, koska pieni karvalapseni oireili vakavasti: hengenahdistusta. Päivystyksessä sai jonottaa hyvän tovin, koska paikalle ilmaantui torstai-iltana 8 asiakasta ja paikalla oli vain 1 lääkäri + 1 hoitaja. Pelkäsin, että koirulin vointi huononee odottaessa. Noin 01 yöllä röntgenkuva kertoi, että karvalapselle oli kehittynyt henkeä uhkaava tila: märkäinen keuhkopussien tulehdus. Olin kerrassaan järkyttynyt! Ammattitaitoinen lääkäri otti Nellin heti sairaalaan ja selitti hoitotoimenpiteet ja sairaalassaolon vuorokausihinta-arvion. Ei auttanut muu kuin palata kotiin täristen kuin haavanlehti. Nyt oli kyse kämppikseni elämästä tai kuolemasta. 🙏🏼 Ajatukseni olivat väkisinkin negatiivisia ja toivottomia. Pitikö minun todellakin tällä tavalla luopua ainoasta perheenjäsenestäni? Onneksi lääkärit (usein englanninkielisiä) soittivat keskipäivällä ja iltasella. Itse saatoin soittaa vielä iltapäivällä 👍🏼Tytön voinnin kuulumiset olivat asiakas- näkökulmasta ristiriitaisia: toinen lääkäri kertoi positiivisia kuulumisia ja toinen negatiivisia. Siksipä mielenikin seilasi toivon ja epätoivon välillä päivittäin. 😔 Onneksi hoito tehosi ja Nelli pääsi kotiutumaan 2 vrk:n kuluttua sairaalaan joutumisesta. 💖 Olin todella Kiitollinen kaikesta avusta ja karvalapseni toipumisesta. Vaan se kannattaa tietysti ottaa huomioon, että kukkaro ei tällaisista hoidoista tykkää. 1 sairaalavuorokausi maksaa tutkimuksista riippuen noin 1000€+. Nellillä 2 vrk teki yht. 2500€. Suositeltu CT- eli (keuhkojen) tietokonekuvaus on vielä edessä, koska jouduin monta päivää miettimään, kuinka kustantaa kuvaus 1300€ eläkkeestä. Vieläkään en tiedä, mutta Mamin on tehtävä, mitä Mamin on tehtävä: hoidettava karvalapsi kuntoon hinnalla millä hyvänsä. 🙏🏼
Heidi iii
5
Oulun seudun paras ja luotettavin eläinlääkäri, (muut klinikat kokeiltuna useasti). Ihanat asiakaspalvelijat, hoitajat ja eläinlääkärit. Rauhallinen ilmapiiri, koskaan ei ole kiire lääkäreillä potilasta hoidettaessa. Otetaan vastaan lämpimästi ja sympaattisesti. Hyvän mielen palvelu ja asiantuntevaa, ennen kaikkea. Vaikeat virtsakiviongelmat tuli hoidettua ja monta tyytyväistä hammaspotilasta. Kiitos teille!
Heidi Matero
5
Chinchilla sai täältä asiantuntevaa hoitoa ja toipui kohtutulehduksesta täysin. Muut eläinlääkäriasemat sanoivat suoraan, etteivät tunne lajia tarpeeksi, eivätkä uskalla ottaa niin akuuttia tapausta vastaan. Iso kiitos teille! ❤️